جاهای دیدنی تنکابن

تنکابن یکی از شهرهای دیدنی در غرب استان مازندران است که پس از چالوس بزرگترین شهر این استان محسوب می‌شود. این شهر در گذشته با نام‌های مختلفی همچون تنکا، فیض، دِیلَم خاصه و شهسوار نیز شناخته می‌شد. شهسوار دارای طبیعت سبز و بکر و جاذبه‌های گردشگری فراوانی است و هر سال مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند.

این منطقه همچنین به خاطر آب و هوا و خاک حاصلخیزی که دارد زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی نادر است که توسط سازمان حفاظت محیط زیست محافظت می‌شوند. در ادامه با جاهای دیدنی تنکابن و آدرس هر کدام آشنا خواهید شد.

۱. جنگل و رودخانه دوهزار

جنگل‌های دوهزار یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تنکابن و شمال کشور است. این جنگل‌ها از خرم‌آباد تنکابن آغاز شده و تا مسیر ۴۰ کیلومتری جنوب آن ادامه دارند. این جنگل به دلیل ارتفاع دوهزار متری که از سطح دریا دارد نام دوهزار را به خود گرفته است. در این منطقه رودخانه‌ای نیز مشهور به رودخانه دوهزار وجود دارد که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه گرفته و از حاشیه روستا عبور و زیبایی منطقه را کامل می‌کند.

آدرس جنگل‌های دوهزار: استان مازندران، شهرستان تنکابن، جاده جنگلی دو هزار

۲. غار آبی دانیال

یکی دیگر از دیدنی های تنکابن غار آبی دانیال است. این غار پس از غار قوری قلعه کرمانشاه دومین غار رودخانه‌ای ایران به حساب می‌آید. آهک‌هایی که از سقف این غار آبی آویزان شده‌اند بسیار شگفت‌انگیز و با قدمتی چند میلیون ساله هستند. داخل غار آبی بسیار سرد و گوارا در جریان است.

آدرس غار آبی دانیال: استان مازنداران، تنکابن، ۳۰ کیلومتری شرق تنکابن، شهرستان سلمانشهر

۳. آبشار کوهسر تنکابن

یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان ایران را در مجموعه آبشارهای کوهسر در استان مازندران داریم. علاوه‌بر شکوه این آبشار در فصول پر آب، مسیر آبشار هم بسیار زیبا و دیدنی است.

آدرس آبشار کوهسر: استان مازنداران، تنکابن، نشتارود، حد فاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر)

۴. دشت دریاسر

یکی از بکرترین جاهای دیدنی تنکابن دشت دریاسر است که در منطقه دوهزار قرار دارد. این دشت به خاطر طبعیت همیشه زیبا و چشم‌اندازی که از کوه‌های الموت دارد مورد استقبال مسافران در همه فصول قرار می‌گیرد. دریاسر دشتی زیبا بین چهار کوه و همراه با گل‌های بابونه در فصل بهار است که رودی زیبا هم از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته و از وسط این دشت عبور و زیبایی این دشت را دوچندان می‌کند.

آدرس دشت دریاسر: استان مازندران، جنوب شهر تنکابن، مسیر جاده دوهزار، دوراهی امام‌زاده قاسم، سمت چپ مسیر روستای عسل ده

۵. پل لپاسر

یکی از مکان های دیدنی و تاریخی این شهرستان پل یک دهانه لپاسر مربوط به دوره قاجار است که در سال ۱۳۸۶ به عنوان یک آثار ملی نیز به ثبت رسید.

آدرس: استان مازندران، تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای لپاسر

۶. ییلاق آغوزحال

دوستداران طبیعت سالی یک‌بار هم که شده به ییلاق آغوزحال سر می‌زند. این ییلاق شامل یک جنگل بکر همراه با مسیرهای منتهی به کوهستان و مشرف به جنگل‌های دوهزار است.  این ییلاق برای عاشقان طبیعت و کوهنوردی بسیار جذاب خواهد بود.

آدرس ییلاق آغوزحال: استان مازندران، ۵ کیلومتری تنکابن، منطقه خرم‌آباد، مسیر شیرود به جاده دوهزار، ییلاق آغوزحال

۷. آبگرم فلکده (فلک ده)

آبگرم معدنی فلکده یکی دیگر از جاهای دیدنی طبیعی است که بسیار از آن استقبال می‌شود. قرار گرفتن این چشمه در جنگلی پوشیده از انواع درختان و گیاهان و کوه‌های پر از درختچه،‌ منظره‌ای بی نظیر را خلق کرده است. تماشای این طبیعت بکر و عکاسی در این منطقه تجربه و لذتی تکرار نشدنی را برای شما همراه خواهد داشت.

آدرس فلکده: استان مازندران، تنکابن، لیره‌سر، روستای سنتی فلکده

۸. پل علی آباد پایین

پلی که مربوط به دوره قاجار است و ارزش یک‌بار دیدن را دارد. این پل در ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۹۷۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس پل علی آباد پایین: استان مازندران، شهرستان تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای علی‌آباد پایین

۹. پارک جنگلی چالدره

اگر به دنبال یک پارک جنگلی با چشم اندازی منحصر به فرد می‌گردید، پارک چالدره بهترین گزینه برای انتخاب است. این پارک یک دره عمیق و سرسبز، پر از درختان افرا، توسکا، بوته‌های سرخس و… است.

آدرس پارک چالدره: استان مازندران، ۱۸ کیلومتری جاده تنکابن به جنگل دوهزار

۱۰. آبشار سنگ بن چشمه

این آبشار در منطقه‌ای پر از درختان توسکا، افرا و بلوط قرار دارد. آبشاری زیبا که به دشت زیبای دریاسر هم نزدیک است.

آدرس آبشار سنگ بن چشمه: استان مازندارن، جنوب غرب تنکابن، مسیر رودخانه دوهزار، بالاتر از دوراهی کلیشم، بعد از هلوکله و عسل ده

۱۱. منطقه خشکه داران

این منطقه با مساحتی بیش از ۲۶۰ هکتار انواع گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود جای داده و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی ایران است. خشکه داران با داشتن ساحل زیبای خزر و امکانات رفاهی و تفریحی یکی از بهترین دیدنی های این منطقه به حساب می‌آید. همچنین در مجاورت این منطقه یک موزه تاریخی طبیعی از مجموعه حیوانات تاکسیدرمی شده شمال ایران نیز وجود دارد.

آدرس منطقه خشکه داران: استان مازندران، تنکابن، منطقه خشکه داران

۱۲. مرداب نشتارود

این مرداب محل تخم گذاری انواع ماهی و اردک ماهی است. اگر به مکانی آرام و بی سر و صدا احتیاج دارید و به ماهیگیری هم علاقه دارید حتما به مرداب نشتارود سر بزنید.

آدرس مرداب نشتارود: استان مازندران، تنکابن، نشتارود

۱۳. پل قلعه گردن

پل قلعه گردن یکی دیگر از دیدنی های تنکابن است که به دوره صفوی مربوط می‌شود. این پل نیز مانند پل لپاسر در سال ۱۳۸۶ به تبت ملی رسیده است.

آدرس پل قلعه گردن: استان مازندران، تنکابن

۱۴. پل چشمه کیله

از دیگر جاهای دیدنی تنکابن که می‌توانید از آن دیدن کنید پل چشمه کیله است. این پل روی رودخانه دائمی چشمه کیله قرار دارد و در سال ۱۳۰۹ توسط مهندسین آلمانی و روسی ساخته شده است.

آدرس پل چشمه کیله: استان مازندران، تنکابن

۱۵. منطقه حفاظت شده بلس کوه

وجود گونه‌های جانوری متنوع و با ارزش در بلس کوه، این منطقه را به یکی از جاهای دیدنی تنکابن تبدیل کرده است. از جمله این جانوران می‌توان به مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، دارکوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی اشاره کرد.

آدرس بلس کوه: استان مازندران، تنکابن، منظقه حفاظت شده بلس کوه

۱۶. آبشار تودارک

همانطور که می‌دانید در شما کشور آبشارهای متنوع و زیبایی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود جذاب و دیدنی هستند. یکی از این آبشارها، آبشار تودارک است که با برخوردش به برآمدگی‌های مسیر خود در هوا پخش می‌شود و منظره‌ای زیبا همراه با نسیمی خنک را به وجود می‌آورد.

آدرس آبشار تودارک: استان مازندران، تنکابن، بعد از پل شیرود، روستای لشتو

۱۷. منطقه ییلاقی سه هزار

منطقه ییلاقی سه هزار منطقه‌ای سرسبز و بکر با چشم اندازی از جنگل‌های مرتفع و جلگه‌ای و رودخانه‌ای پرآب است.

آدرس منطقه ییلاقی سه هزار: استان مازندران، تنکابن به خرم آباد، پس از قلعه گردن به سمت جنوب، دوراهی لتاک، منطقه سه هزار

۱۸. قلعه‌های تنکابن

در تنکابن بیش از سی قلعه از دوران‌های مختلف تاریخ به جا مانده است که در صورت علاقه می‌توانید از آنها دیدن کنید. برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از قلعه تنکا (دژ گلیج)، قلعه نوشاه، قلعه کتی، قلعه هاله کله، قلعه بهکله، قلعه سیاورز خرم‌آباد، قلعه رودپشت، قلعه سیاه لان، قلعه سفید کوه، قلعه خشن چال، قلعه دختر، قلعه ذوات، قلعه دژ کلار (سه قلعه از تنکابن تا کلاردشت)، قلعه مارکو (بین تنکابن و رامسر)، قلعه لشکرک، قلعه هلوکله.

منطقه ییلاقی دینارسرا، ییلاق داکو، موزه شهدا واقع در گلزار شهدا تنکابن، موزه گیاهان دارویی کندلوس، غار کبود آبی ور، قله سیالان، آبشار فرهادجوی، عمارت شهرداری تنکابن، محوطه کورسر، بنای سنگی کوره سر، حمام مکرود، نمایشگاه هزار و یک شب قاجاری، پل خشتی قلعه گردن، اقامتگاه بومگردی رنگین خانه، روستای مران، روستای زیبای شانه تراش، برسه، آبگیر وی‌یستان، غار خوریت، غار انجیل اسکول، روستای ولگ سر، گیم سنتر سون، روستای سیف کلایه و… از دیگر جاهای دیدنی تنکابن هستند.

تنکابن کجاست؟

همانطور که گفته شد تنکابن یکی از شهرهای بزرگ استان مازندران است. این شهر از سمت شمال به دریای مازندران، از سمت جنوب به رشته‌کوه‌های البرز، از شرق به شهرستان چالوس و از غرب به شهرستان رامسر محدود می‌شود. شهسوار قدیم یا همان تنکابن امروز در مسیر راه تهران به چالوس قرار دارد. یعنی برای رسیدن به این شهر سرسبز باید ابتدا خود را از تهران به چالوس برسانید. سپس پس از گذر از عباس‌آباد به تنکابن خواهید رسید. دقت داشته باشید فاصله تنکابن تا تهران ۲۵۳ کیلومتر است که با در نظر گرفتن ترافیک حدود  ۴ الی ۵ ساعت در راه خواهید بود.

 

آب و هوای تنکابن و بهترین فصل سفر

این شهر زیبا و پر جاذبه دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. گرمترین دما را در تابستان با ۳۶ درجه بالای صفر و کمترین دما را در زمستان با منفی یک درجه دارد. در تابستان هوای تنکابن شرجی و در زمستان بسیار سرد است؛ بنابراین بهترین زمان برای سفر به این منطقه را فصل بهار و سپس شهریور و مهر ماه معرفی می‌کنند. اما اگر با شرجی و گرم بودن هوا مشکلی ندارید در سه ماه تابستان به این منطقه سفر کنید و از سبز بودن طبیعت بکر شمال کشور لذت ببرید و خاطراتی شیرین را ثبت کنید.

سوغات تنکابن چیست؟

تنکابن به دلیل داشتن آب و هوای مناسب کشاورزی دارای محصولاتی مانند انواع مرکبات ( پرتقال، نارنج و… ) کیوی، گلابی، برنج، چای، فندق، گردو و… است که هر کدام از آنها را می‌توانید به عنوان یک سوغاتی خوشمزه برای عزیزانتان خریداری کنید.
در کنار این محصولات انواع صنایع دستی مانند نمد، جوراب و کلاه پشمی، جاجیم، کول‌گیر، چادر، گلیم، لاکتراشی (هنر جنگل نشینان که با چوب محصولاتی همچون قاشق، پارچ و دیگر ادوات تزئینی تولید می‌کنند)، سالی بافی (تور ماهیگیری)، سفال‌گری (گمج، کوزه و…) و ساخت انواع ادوات ساده مربوط به کشاورزی (همچون داس، تبر، کرباس، گاجمه، بلو، گرباس، فیکا) و… در این شهر تولید و عرضه می‌شود که گزینه‌های خوبی برای خرید سوغاتی هستند.

غذاهای محلی تنکاین

این شهر هم مانند دیگر شهرهای شمالی ایران دارای غذاهای شمالی بسیار خوشمزه است. از مهم‌ترین غذاهای محلی این شهر می‌توان به به سرجاب، قورابیجی، ترشه تره، سیر تره، سیب زمینی تره و ترشه کباب اشاره کرد. آنها در بیشتر غذاهای خود از موادی مانند سیر، بادمجان، گردو و تخم مرغ استفاده می‌کنند.

علاوه‌بر این‌ها این شهر با داشتن مراکز متعدد پرورش ماهی به قطب پرورش ماهی در ایران تبدیل شده است و در تمام رستوران‌های شهر انواع ماهی‌ها با پخت و طعم‌های مختلف ارائه می‌شود. به شما توصیه می‌کنیم که در صورت سفر به این منطقه حتما غذاهای محلی و ماهی‌های این شهر را امتحان کنید.

اقامتگاه ها و هتل های تنکابن

برای اقامت در این شهر اضلا جای نگرانی وجود ندارد. شما می‌توانید از کلبه‌های چوبی واقع در دشت‌های منطقه استفاده کنید. اما توجه کنید که در صورت اقامت در این کلبه‌ها باید کلیه وسایل اعم از رخت‌خواب، مواد غذایی، چراغ قوه، لباس گرم و… را همراه داشته باشید. اگر اقامت در این کلبه‌ها را دوست ندارید می‌توانید بسته به سلیقه و میزان بودجه‌ای که برای اقامت در نظر گرفته‌اید از خانه‌های محلی، مهمانسراها، اقامتگاه یا هتل‌های تنکابن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *